| Plug/Socket: | Plug |
|---|---|
| Voltage Rating: | 150 V ac |
| Connector Size: | M16 |
| Brand: | Amphenol |
| Contact Gender: | Male |
| IP Rating: | IP40 |
| Housing Material: | Plastic |
| Contact Plating: | Gold |
| Termination Method: | Solder |
| Current Rating: | 3A |
| Series: | C091A |
| Mounting Type: | Cable Mount |
| Number Of Contacts: | 12 |
| Body Orientation: | Straight |
Quick Details
Specifications
For cable diameter 3 - 6mm
Silver and gold contacts

