| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Length: | 6.2mm |
| Brand: | Finder |
| Operating Temperature Range: | -20 → +55°C |
| Series: | 38 Series |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Dimensions: | 93.6 x 6.2 x 73.7mm |
| Terminal Type: | Cage Clamp |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 93.6mm |
| Switching Current: | 2 A |
| Depth: | 76mm |
Quick Details
Specifications
6.2mm wide solid state relay interfaces, for assembly on 35mm DIN rail, ideal for PLC interfacing.
Connection by spring terminals.
Silent, with high switching speed and long service life.
Supplied with voltage indicator lamp and coil protection.
Extraction and retaining clip.

