| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Standards Met: | CCC, CE Certified, EN 60947-5-1, UL, UL 60947-5-1 |
| Width: | 17.5mm |
| Maximum Voltage Sensed: | 200 V, 300 V, 600 V |
| Time Delay: | 250 ms |
| Brand: | Omron |
| Minimum Voltage Sensed: | 20 V, 30 V, 60 V |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Voltage |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Height: | 90mm |
| Electrical Phase: | 1 |
| Series: | K8DT-VS |
| Voltage Sensing Range: | 20 → 200 V, 30 → 300 V, 60 → 600 V |
| Number of Poles: | 1 |
| Dimensions: | 90 x 17.5 x 90 mm |
| Supply Voltage: | 24 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Voltage Sensitivity: | Overvoltage, Undervoltage |
| Length: | 90mm |

