| Operating Temperature Range: | -25 → +60 °C |
|---|---|
| Width: | 22.5mm |
| Time Delay: | 0.1 → 20 s |
| Maximum Current Sensed: | 15A |
| Brand: | Siemens |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Current |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 96mm |
| Minimum Current Sensed: | 50mA |
| Dimensions: | 91 x 22.5 x 96 mm |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Current Sensitivity: | Overcurrent, Undercurrent |
| Length: | 91mm |
Quick Details
Specifications
Current monitoring relays to monitor single phase AC currents and DC currents against the set threshold value for undershoot and overshoot.
A current monitoring relay can differ with their measuring ranges and supply voltage types.
Real effective value measurement
Applicable for frequencies with 40-500Hz AC and DC
All devices can be digitally set and have an LCD display, a fault memory can be switched on
Simultaneous monitoring of overcurrent and undercurrent over the complete measuring range
Supply voltage 24-240Vac/dc
Starting by-pass time 0.1 -20 secs.
Off delay 0.1 - 20 secs.
Contacts 1 C/O
Real effective value measurement
Applicable for frequencies with 40-500Hz AC and DC
All devices can be digitally set and have an LCD display, a fault memory can be switched on
Simultaneous monitoring of overcurrent and undercurrent over the complete measuring range
Supply voltage 24-240Vac/dc
Starting by-pass time 0.1 -20 secs.
Off delay 0.1 - 20 secs.
Contacts 1 C/O

