| Operating Temperature Range: | -25 → +60 °C |
|---|---|
| Temperature Sensitivity: | Overtemperature |
| Standards Met: | EN 60715, IEC 60947-5-1, IEC 61000-6-2, IEC 61000-6-4 |
| Width: | 76mm |
| Time Delay: | 50 ms |
| Brand: | Tele |
| Contact Configuration: | SPST |
| Monitoring Application: | Temperature |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Height: | 67mm |
| Electrical Phase: | 1 |
| Series: | VEO |
| Number of Poles: | 1 |
| Dimensions: | 22.5 x 76 x 67 mm |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Length: | 22.5mm |
Quick Details
Specifications
TELE VEO series temperature monitoring relay of the motor winding with fault latch for temperature sensors. Featuring short circuit monitoring of the thermistor line and integfrated test or reset key and a single change over contact. The VEO series have a self-extinguishing plastic body with an IP rating of IP40.
DIN Rail mount
LED indicator
Screw terminals
1 normally open contact
22.5 mm width
Optional evaluation of one thermal contact
Test function with integrated reset key
Rated isolated voltage on the sensor circuit up to 690V
DIN Rail mount
LED indicator
Screw terminals
1 normally open contact
22.5 mm width
Optional evaluation of one thermal contact
Test function with integrated reset key
Rated isolated voltage on the sensor circuit up to 690V

