| Operating Temperature Range: | -25 → +60 °C |
|---|---|
| Frequency Sensing Range: | 10 mHz → 1666 Hz |
| Frequency Sensitivity: | Rotation Underspeed |
| Width: | 110mm |
| Brand: | Turck |
| Minimum Frequency Sensed: | 10mHz |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Maximum Frequency Sensed: | 1666Hz |
| Monitoring Application: | Zero Speed Monitor |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 75mm |
| Dimensions: | 50 x 110 x 75 mm |
| Supply Voltage: | 20 → 250 V ac, 20 → 250 V dc |
| Length: | 50mm |
Quick Details
Specifications
Professional range of galvanically isolated Rotational Speed Monitors for detection of over & under range window & value limits. This series is environmentally versatile and comes with a variety of approvals, meaning the IM signal conditioning series can be installed in a comprehensive range of applications
Features of the IM Rotational Speed Monitor series
0.06 - 600000 Minute operating range
Up to 8000 measured values stored via Ring Memory
Supports Parameter configuration via PC (FDT/DTM), front panel switch or HART connection
Complete galvanic isolation
Ex pulse output
LCD Display
Transistor output can also be used as a pulse divider adding more depth of utilization
LED Indication of fault & operational status
Suports a switch-off delay to prevent frequency hop related shutdowns
Features of the IM Rotational Speed Monitor series
0.06 - 600000 Minute operating range
Up to 8000 measured values stored via Ring Memory
Supports Parameter configuration via PC (FDT/DTM), front panel switch or HART connection
Complete galvanic isolation
Ex pulse output
LCD Display
Transistor output can also be used as a pulse divider adding more depth of utilization
LED Indication of fault & operational status
Suports a switch-off delay to prevent frequency hop related shutdowns

