| Operating Temperature Range: | -25 → +65 °C |
|---|---|
| Width: | 45mm |
| Current Range: | 2 → 20 A |
| Time Delay: | 0.2 → 2 s |
| Maximum Current Sensed: | 20A |
| Brand: | ABB |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Monitoring Application: | Phase |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +65°C |
| Height: | 78mm |
| Minimum Current Sensed: | 2A |
| Electrical Phase: | 1, 3 |
| Dimensions: | 100 x 45 x 78 mm |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Current Sensitivity: | Overcurrent, Undercurrent |
| Length: | 100mm |
Quick Details
Specifications
Mainly used for asynchronous motors (cage rotors) on a single-phase or 3-phase network with significantly changing loads
The internal electrical isolation of the supply and measuring circuits means it can be used in networks that are separated
Monitors the load status of inductive users
Window monitoring cos φ min. and cos φ max. in one device
2 changeovers
Suppression time for the starting time can be adjusted from 0.3 → 30 s
Single-phase or 3-phase monitoring
3 LEDs for function monitoring

