| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Frequency Sensing Range: | 45 → 440 Hz |
| Frequency Sensitivity: | Overfrequency, Underfrequency |
| Phase Sensitivity: | Phase Loss, Phase Presence, Phase Sequence |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Electrical Phase: | 3 |
| Voltage Sensing Range: | 102 → 318 V ac, 177 → 552 V ac |
| Number of Poles: | 1 |
| Supply Voltage: | 166 → 576 V |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Standards Met: | IEC 60068-2-64, IEC 60255-21-1, IEC 60255-21-2 |
| Width: | 22.5mm |
| Maximum Voltage Sensed: | 318 V ac, 552 V ac |
| Time Delay: | 60 s |
| Minimum Frequency Sensed: | 45Hz |
| Brand: | Carlo Gavazzi |
| Minimum Voltage Sensed: | 102 V ac, 177 V ac |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Frequency, Phase, Voltage |
| Maximum Frequency Sensed: | 440Hz |
| Height: | 84mm |
| Series: | DPD |
| Dimensions: | 99.5 x 22.5 x 84 mm |
| Length: | 99.5mm |

