| Plug/Socket: | Socket |
|---|---|
| Voltage Rating: | 120/208 V ac, 240/416 V ac, 277/480 V ac |
| Brand: | Amphenol |
| Contact Gender: | Female |
| Housing Material: | Aluminium |
| Termination Method: | Crimp |
| Current Rating: | 60A |
| Series: | CL/Class L |
| Mounting Type: | Wall Mount |
| Number Of Contacts: | 5 |
| Body Orientation: | Straight |
| Shell Size: | 32mm |

