| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Width: | 22.5mm |
| Current Range: | 2 → 500 mA |
| Time Delay: | 0.1 → 3 s |
| Maximum Current Sensed: | 500mA |
| Brand: | Crouzet |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Current |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 99.3mm |
| Minimum Current Sensed: | 2mA |
| Electrical Phase: | 1 |
| Dimensions: | 103.5 x 22.5 x 99.3 mm |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Current Sensitivity: | Overcurrent, Undercurrent |
| Length: | 103.5mm |
Quick Details
Specifications
Threshold and hysteresis separately adjustable
Selection of over-current or under-current by means of a dip switch
(Operating range quoted is relative to nominal supply voltage (Un) )

