| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Width: | 22.5mm |
| Maximum Voltage Sensed: | 600V |
| Time Delay: | 0.1 → 3 s |
| Brand: | Crouzet |
| Minimum Voltage Sensed: | 15 V |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Voltage |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 78mm |
| Electrical Phase: | 1 |
| Voltage Sensing Range: | 15 → 600 V |
| Dimensions: | 103.5 x 22.5 x 78 mm |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Length: | 103.5mm |
Quick Details
Specifications
The control of AC and DC voltage
0.2V to 60V (EUL) and 10 to 600V (EUH) measurement ranges
Selection of over-voltage and under-voltage, by means of a dip switch
Delay on threshold over-run 0.1s to 3s

