| Coil Voltage: | 230V dc |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +40°C |
| Length: | 75mm |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Operating Temperature Range: | -20 → +40°C |
| Series: | EMG 10-REL/KSR-230/1-LC |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Dimensions: | 75 x 10.6 x 53.5mm |
| Terminal Type: | Screw |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 53.5mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Depth: | 10.6mm |
Quick Details
Specifications
Featuring soldered-in remanence miniature switching relays, these units have a variety of contact configurations such as SPDT, DPDT, and SPNO. Some feature integrated NPN transistor control, for low control currents whilst all are mountable on DIN rail NS 35/7.5. Phoenix contacts units in this series offer a choice of gold plated and silver alloy contact materials.
The range of EMG preassembled relay units from Phoenix Contact give you a great choice of easy connection technology. The miniature relays act as the interface between your automation equipment and system peripherals.
REL-KSR Series are specifically designed for small, medium to large loads.
Long life expectancy
Damping and polarity protection diode
Free-wheeling diode, Damping diode
Screw connection
Yellow LED operating voltage display (REL/KSR series)
The range of EMG preassembled relay units from Phoenix Contact give you a great choice of easy connection technology. The miniature relays act as the interface between your automation equipment and system peripherals.
REL-KSR Series are specifically designed for small, medium to large loads.
Long life expectancy
Damping and polarity protection diode
Free-wheeling diode, Damping diode
Screw connection
Yellow LED operating voltage display (REL/KSR series)

