| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Frequency Sensing Range: | Maximum of 60 Hz |
| Frequency Sensitivity: | Overfrequency, Underfrequency |
| Width: | 17.5mm |
| Brand: | Dold |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Maximum Frequency Sensed: | 60Hz |
| Monitoring Application: | Frequency |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 90mm |
| Dimensions: | 58 x 17.5 x 90 mm |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Length: | 58mm |
Quick Details
Specifications
Detection of under/over frequency in alternating voltage networks; switchable
No auxiliary voltage
Switchable frequency range for 50 or 60 Hz networks
Adjustable response value
Adjustable hysteresis
Rest current principle
LED status display
Overall width 17.5 mm

