| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Temperature Sensitivity: | Overtemperature |
| Width: | 22.5mm |
| Brand: | Dold |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Monitoring Application: | Temperature |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 90mm |
| Dimensions: | 102 x 22.5 x 90 mm |
| Supply Voltage: | 24 V ac/dc |
| Length: | 102mm |
Quick Details
Specifications
Thermistor motor protection relay with and without ATEX approval
For detection of
- Temperature limit exceedance
- Wire breakage in sensor circuit
- Short circuit in sensor circuit (ATEX version)
1 input for 1 → 6 thermistors
Closed circuit current principle (output relay not activated in the event of a fault)
LED indicator for auxiliary voltage and contact position
Output contact 2 changeovers
With error memory and reset function
22.5 mm overall width
For detection of
- Temperature limit exceedance
- Wire breakage in sensor circuit
- Short circuit in sensor circuit (ATEX version)
1 input for 1 → 6 thermistors
Closed circuit current principle (output relay not activated in the event of a fault)
LED indicator for auxiliary voltage and contact position
Output contact 2 changeovers
With error memory and reset function
22.5 mm overall width

