| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Width: | 22.5mm |
| Brand: | Dold |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Thermistor |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 81mm |
| Dimensions: | 90 x 22.5 x 81 mm |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Length: | 90mm |
Quick Details
Specifications
The MK9052 motor protection relay is used to prevent thermal overloads in motors (for example as caused by high switching frequencies, heavy start-up loads, single phase operation, interrupted cooling, high ambient temperature).
Special thermistors (PTC resistors) developed specifically for motor protection are used as temperature sensors. Up to 6 sensors can be switched in sequence; when a fixed resistance level is reached, they cause the output relay of the MK9052 to de-energise.
1 input for thermistors or bi-metallic contacts
Wire breakage detection in the sensor circuit
LED for switching status
Rest current principle
1 changeover
22.5 mm overall width
Special thermistors (PTC resistors) developed specifically for motor protection are used as temperature sensors. Up to 6 sensors can be switched in sequence; when a fixed resistance level is reached, they cause the output relay of the MK9052 to de-energise.
1 input for thermistors or bi-metallic contacts
Wire breakage detection in the sensor circuit
LED for switching status
Rest current principle
1 changeover
22.5 mm overall width

