| Operating Temperature Range: | -15 → +60 °C |
|---|---|
| Width: | 100.5mm |
| Current Range: | Maximum of 6 A |
| Time Delay: | 100 ms, 500 ms |
| Maximum Current Sensed: | 6A |
| Brand: | GIC |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Monitoring Application: | Thermistor |
| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 83mm |
| Dimensions: | 22.5 x 100.5 x 83 mm |
| Supply Voltage: | 24 V ac/dc |
| Length: | 22.5mm |
Quick Details
Specifications
Professional thermistor relay containing protection againt Phase sequence fault.
Monitors and protects motors with integrated PTC resistor sensors
Protection against overheating
Wide auxiliary supply voltage
LED indications
Auto, manual and remote reset options
Monitors and protects motors with integrated PTC resistor sensors
Protection against overheating
Wide auxiliary supply voltage
LED indications
Auto, manual and remote reset options

