| Operating Temperature Range: | -20 → +60 °C |
|---|---|
| Temperature Sensitivity: | Overtemperature |
| Standards Met: | CE Certified, EN 61010-1, EN 61326-1, UL, UL 61010-1 |
| Width: | 17.5mm |
| Brand: | Omron |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Temperature |
| Minimum Temperature Sensed: | 0°C |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Height: | 90mm |
| Series: | K8DT-TH |
| Number of Poles: | 1 |
| Temperature Sensing Range: | 0 → +999°C |
| Dimensions: | 90 x 17.5 x 90 mm |
| Supply Voltage: | 24 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Maximum Temperature Sensed: | 999°C |
| Length: | 90mm |
Quick Details
Specifications
Omron K8DT-TH temperature monitoring relay, ideal to prevent heater overheating. Featuring a self-latching output to contribute to safe equipment operation.
Set the temperature with simple rotary switches
Connect a thermocouple or platinum resistance thermometer.
Width of 17.5 mm to reduce space required in panels.
Push-In Plus Terminal that reduce wiring work.
Double-insertion holes for crossover wiring (all terminals).
Set the temperature with simple rotary switches
Connect a thermocouple or platinum resistance thermometer.
Width of 17.5 mm to reduce space required in panels.
Push-In Plus Terminal that reduce wiring work.
Double-insertion holes for crossover wiring (all terminals).

