| Operating Temperature Range: | -25 → +60 °C |
|---|---|
| Temperature Sensitivity: | Overtemperature, Undertemperature |
| Width: | 45mm |
| Time Delay: | 0 → 999 s |
| Brand: | Siemens |
| Contact Configuration: | SPST |
| Monitoring Application: | Temperature |
| Minimum Temperature Sensed: | -99°C |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Height: | 106mm |
| Temperature Sensing Range: | -99 → +999°C |
| Dimensions: | 91 x 45 x 106 mm |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Maximum Temperature Sensed: | +999°C |
| Length: | 91mm |
Quick Details
Specifications
Extremely simple operation
Settable hysteresis
Fast troubleshooting by detecting wire breakage
Relay configuration: SPNC; SPNO

