| Operating Temperature Range: | -25 → +55 °C |
|---|---|
| Standards Met: | EN 60715, IEC 60664-1, IEC 60668-1, IEC 60721-3-3, IEC 60947-5-1 |
| Width: | 67mm |
| Maximum Voltage Sensed: | 24V dc |
| Brand: | Tele |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Monitoring Application: | Voltage |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Height: | 51mm |
| Electrical Phase: | 1 |
| Series: | Kappa |
| Voltage Sensing Range: | Maximum of 24 V dc |
| Number of Poles: | 11 |
| Dimensions: | 38 x 67 x 51 mm |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Voltage Sensitivity: | Undervoltage |
| Length: | 38mm |
Quick Details
Specifications
TELE KAPPA series AC and DC voltage monitoring relay. Multifunction monitoring in a slim easy to use package. The KAPPA series have a self-extinguishing plastic body with an IP rating of IP40.
DIN Rail mount
LED indicator
Screw terminals
2 change over contact
Multifunction
DIN Rail mount
LED indicator
Screw terminals
2 change over contact
Multifunction

