| Operating Temperature Range: | -25 → +60 °C |
|---|---|
| Standards Met: | EN 60715, IEC 60947-5-1, IEC 61000-6-2, IEC 61000-6-4 |
| Width: | 76mm |
| Maximum Voltage Sensed: | 24 V dc, 230 V ac/dc |
| Time Delay: | 300 ms, 0.1 → 10 s |
| Brand: | Tele |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Monitoring Application: | Voltage |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Height: | 67mm |
| Electrical Phase: | 1 |
| Series: | VEO |
| Voltage Sensing Range: | Maximum of 230 V ac/dc, Maximum of 24 V dc |
| Number of Poles: | 1 |
| Dimensions: | 22.5 x 76 x 67 mm |
| Supply Voltage: | 24 V dc, 230 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Voltage Sensitivity: | Overvoltage, Undervoltage |
| Length: | 22.5mm |
Quick Details
Specifications
TELE VEO series AC and DC voltage monitoring relay. Multifunction monitoring in a slim easy to use package. The VEO series have a self-extinguishing plastic body with an IP rating of IP40.
DIN Rail mount
LED indicator
Screw terminals
1 change over contact
Multifunction
DIN Rail mount
LED indicator
Screw terminals
1 change over contact
Multifunction

