| Operating Temperature Range: | -25 → +70 °C |
|---|---|
| Number of Channels: | 1 |
| Output Range: | 0 → 10 V, 0 → 20 mA, 2 → 10 V, 4 → 20 mA |
| Standards Met: | CE, DEMKO 16 ATEX 1750X, E106378, EN 60079-0:2012+A11:2013, EN 60079-15:2010, EN 61010-1:2010, EN 61326-1:2013, Ex nA IIC T4 Gc, IEC 60529:2001, IECEx UL 16.0116X |
| Brand: | Pepperl + Fuchs |
| Input Range: | 0 → 20 mA, 4 → 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Termination: | Screw |
| Hazardous Area Certification: | ATEX, IECEx |
| Series: | SC-System |
| Supply Voltage: | 16.8 → 31.2 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |

