| Operating Temperature Range: | -10 → +50 °C |
|---|---|
| Standards Met: | EAC, RoHS |
| Brand: | Weidmuller |
| Input Range: | 1.6 → 5.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Termination: | Screw |
| Series: | ACT20X |
| Supply Voltage: | 1.6 → 5.6 V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
Quick Details
Specifications
Accessories for analogue signal processing products such as ACT20 Series Isolating Converters.
Connection Terminals
Connection Terminals (902-8048 & 902-8057) to be used with ACT20X isolating converters for external cold-junction compensation. Cold-junction compensation is required when using thermocouples for temperature measurement.
USB Interface Cable
USB Interface cable (902-8050) for PC based configuration and calibration of the universal signal isolating converters, such as ITXPlus, WAVE, TTA and ACT20 series.
The cable has a status LED for displaying the transmit/receive mode.
Connection Terminals
Connection Terminals (902-8048 & 902-8057) to be used with ACT20X isolating converters for external cold-junction compensation. Cold-junction compensation is required when using thermocouples for temperature measurement.
USB Interface Cable
USB Interface cable (902-8050) for PC based configuration and calibration of the universal signal isolating converters, such as ITXPlus, WAVE, TTA and ACT20 series.
The cable has a status LED for displaying the transmit/receive mode.

