| Coil Voltage: | 230V ac |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Input Current: | 33mA |
| Standards Met: | DIN EN 50178 |
| Length: | 16mm |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Operating Temperature Range: | -40 → +50°C |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Dimensions: | 16 x 75 x 89mm |
| Terminal Type: | Screw |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 89mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Switching Voltage: | 250V ac/dc |
| Switching Current: | 10 mA |
| Depth: | 75mm |
| Life: | 5000000 cycles |

