| Operating Temperature Range: | -20 → +65 °C |
|---|---|
| Number of Channels: | 2 |
| Output Range: | 0 → 10 kHz, 0 → 500 Hz |
| Standards Met: | CE, cULus Recognized Component |
| Brand: | Red Lion |
| Input Range: | 0 → 10 V, 0 → 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +65°C |
| Termination: | Wire Lead |
| Series: | AFCM |
| Supply Voltage: | 19.2 → 30 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
Quick Details
Specifications
The AFCM configurable analogue to frequency converter is used to convert analogue standard signals to frequency signals or pulse width modulated (PWM) signals.
The DIP switches are accessible on the side of the housing and allow the following parameters to be configured:
- Input signal
- Output values
- Output type (frequency or PWM)
- Filter type (for smoothing interferences on the input signal)
- Input over/under range fault detection
Ultra slim design (0.244" width)
Din Rail mounting
Voltage/current to frequency converter
3-way isolation of input/output signals
Universal conversion module- inputs and outputs selected via DIP switch settings
19-30VDC power
The DIP switches are accessible on the side of the housing and allow the following parameters to be configured:
- Input signal
- Output values
- Output type (frequency or PWM)
- Filter type (for smoothing interferences on the input signal)
- Input over/under range fault detection
Ultra slim design (0.244" width)
Din Rail mounting
Voltage/current to frequency converter
3-way isolation of input/output signals
Universal conversion module- inputs and outputs selected via DIP switch settings
19-30VDC power

