| Operating Temperature Range: | -40 → +70 °C |
|---|---|
| Number of Channels: | 2 |
| Output Range: | 0 → 20 mA, 4 → 20 mA |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Input Range: | 0 → 20 mA, 4 → 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Termination: | Screw |
| Hazardous Area Certification: | ATEX |
| Series: | MINI MCR-2-RPSS-I-2I |
| Supply Voltage: | 9.6 → 30 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |

