| Operating Temperature Range: | -40 → +70 °C |
|---|---|
| Number of Channels: | 1 |
| Output Range: | 4 → 20 mA |
| Standards Met: | cUL, cULus, EN 61000-6-4, IEC 61010-1, UL |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Input Range: | 0 → 2 mA, 0 → 30 V, 0 → 40 mA, 0 → 50 mV |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Termination: | Screw |
| Hazardous Area Certification: | ATEX |
| Series: | MINI MCR-2-UI-I-OLP |
| Supply Voltage: | 8 → 30 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
Quick Details
Specifications
MINI MCR series passive isolators with 2 channels, for the electrical isolation of current signals without auxiliary power.
Spring-cage connection
Auxiliary voltage not required
Supplied by an input loop
Highly-compact 2-wire passive isolators for electrical isolation and filtering of standard analog signals
Spring-cage connection
Auxiliary voltage not required
Supplied by an input loop
Highly-compact 2-wire passive isolators for electrical isolation and filtering of standard analog signals

