| Operating Temperature Range: | -25 → +60 °C |
|---|---|
| Output Range: | 0 → 10 V |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Input Range: | 4 → 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Series: | MCR-C-I-U-4-DC |
| Supply Voltage: | 20 → 30 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
Quick Details
Specifications
PLC Interface single- and double-pole relays, and opto-couplers, having the same profile. This allows the modules to be installed in any configuration with a common bridging system and using the same accessories. The V8 adapter connects 8 relays or opto-couplers to a 15 way D-SUB cable.
Relays and opto-couplers for inputs and outputs with "pluggable" switching devices
Four bridging slots to reduce wiring; bridging of up to 80 modules is possible
Screw terminal connections
LED indicators and diodes for coil suppression
250V versions have a switched power rating of 1500VA
Dimensions (WxDxH) 6.2 x 80 x 94 mm (Single pole, double pole 14mm wide)
Operating temperature range -40 to +55°C
Mechanical life (relays) 1 x 107 operations
Wide range of accessories also available
Relays and opto-couplers for inputs and outputs with "pluggable" switching devices
Four bridging slots to reduce wiring; bridging of up to 80 modules is possible
Screw terminal connections
LED indicators and diodes for coil suppression
250V versions have a switched power rating of 1500VA
Dimensions (WxDxH) 6.2 x 80 x 94 mm (Single pole, double pole 14mm wide)
Operating temperature range -40 to +55°C
Mechanical life (relays) 1 x 107 operations
Wide range of accessories also available

