| Operating Temperature Range: | -20 → +65 °C |
|---|---|
| Output Range: | 0 mA → 20 mA |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Input Range: | 0 mA → 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +65°C |
| Series: | MINI MCR-SL-2CP-I-I-SP |
| Mounting Type: | DIN Rail |
Quick Details
Specifications
MINI MCR series passive isolators with 2 channels, for the electrical isolation of current signals without auxiliary power.
Spring-cage connection
Auxiliary voltage not required
Supplied by an input loop
Highly-compact 2-wire passive isolators for electrical isolation and filtering of standard analog signals
Spring-cage connection
Auxiliary voltage not required
Supplied by an input loop
Highly-compact 2-wire passive isolators for electrical isolation and filtering of standard analog signals

