| Operating Temperature Range: | -25 → +50 °C |
|---|---|
| Standards Met: | CE, cULus, EAC, RoHS, TUV |
| Brand: | Weidmuller |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Termination: | Screw |
| Series: | SAFE SIL3 |
| Supply Voltage: | 24 V |
| Mounting Type: | DIN Rail |
Quick Details
Specifications
The SCS safety relays should be used in areas where a funtionally safe switch-off is required. The requirements of EN 61508, SIL 3 can be satisfied with this module.
With and without monitoring circuit options
Wide range input voltage in the monitoring circuit
Externally accessible fuse
IP20 protection
With and without monitoring circuit options
Wide range input voltage in the monitoring circuit
Externally accessible fuse
IP20 protection

