| Width: | 56mm |
|---|---|
| Maximum Output Torque: | 0.5 Nm |
| Output Speed: | 2.08 rpm |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 4mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Dimensions: | 45.5 x 56 x 65.7 mm |
| Power Rating: | 3.5 W |
| Supply Voltage: | 230 → 240 V ac |
| Shaft Length: | 10mm |
| Length: | 45.5mm |
| Rotation: | Reversible |
| Depth: | 65.7mm |
Quick Details
Specifications
The range of Crouzet 3.5W synchronous AC motors rotates in either an anti-clockwise or clockwise direction which is controlled by a capacitor. The synchronous motors maintain their speed of rotation until an overload occurs. When this happens the motor loses synchronisation meaning that it stops and develops an oscillation (vibration). Suitable for use with a comprehensive range of applications where AC motors are used, such as Water treatment, medical equipment, access control and lifts.

