| Width: | 50mm |
|---|---|
| Maximum Output Torque: | 1.68 Ncm |
| Gearhead Type: | Spur |
| Output Speed: | 160 rpm |
| Brand: | Mellor Electric |
| AC Motor Type: | Shaded Pole |
| Power Rating: | 24 W |
| Dimensions: | 62 x 50 x 73 mm |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Length: | 62mm |
| Rotation: | Clockwise |
| Depth: | 73mm |
Quick Details
Specifications
A higher power shaded pole motor available with or without a gearbox, suitable for many applications requiring a low cost unit, which is quiet running and has compact dimensions. Typical applications include test equipment, industrial process equipment. Class F insulation and a thermal cut-out protection. Motor without gearbox has a dual output shaft

