| Width: | 56mm |
|---|---|
| Maximum Output Torque: | 50 Ncm |
| Gearhead Type: | Spur |
| Output Speed: | 4 rpm |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 4mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Dimensions: | 45.5 x 56 x 65.9 mm |
| Power Rating: | 3.5 W |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Shaft Length: | 10mm |
| Length: | 45.5mm |
| Rotation: | Reversible |
| Depth: | 65.9mm |
Quick Details
Specifications
Constant rotation speed as a function of the power supply frequency.
Direction of rotation controlled by a phase shifting capacitor.
Permanent magnet rotor.

