| Width: | 65mm |
|---|---|
| Maximum Output Torque: | 5 Nm |
| Gearhead Type: | Spur |
| Output Speed: | 9 rpm |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 8mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Dimensions: | 76.6 x 65 x 65 mm |
| Power Rating: | 7.2 W |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Shaft Length: | 16.7mm |
| Length: | 76.6mm |
| Rotation: | Reversible |
| Depth: | 65mm |
Quick Details
Specifications
Constant rotation speed as a function of the power supply frequency.
Direction of rotation controlled by a phase shifting capacitor (0.22 μF / 630 V).
Permanent magnet rotor.

