| Frequency Rating: | 50Hz |
|---|---|
| Standards Met: | RoHS Compliant |
| Width: | 114.5mm |
| Current Rating: | 250 mA |
| Maximum Output Torque: | 0.025 Nm |
| Output Speed: | 2850 rpm |
| Brand: | Mellor Electric |
| Shaft Diameter: | 6mm |
| AC Motor Type: | Shaded Pole |
| Series: | AC |
| Dimensions: | 61.2 x 114.5 x 87.5 mm |
| Power Rating: | 26 W |
| Supply Voltage: | 230 V |
| Shaft Length: | 24.75mm |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Length: | 61.2mm |
| Rotation: | Anti Clockwise |
| Depth: | 87.5mm |
Quick Details
Specifications
AC1000 Series Shaded Pole Motor
Shaded Pole Motor
230 Vac rated voltage
Thermal protection
For continuous duty
Shaded Pole Motor
230 Vac rated voltage
Thermal protection
For continuous duty

