| Maximum Output Torque: | 1.06 Ncm |
|---|---|
| Output Speed: | 2000 rpm @ 240 V |
| Brand: | Mellor Electric |
| Shaft Diameter: | 6mm |
| AC Motor Type: | Shaded Pole |
| Series: | AC1000 |
| Phase: | 1 |
| Number of Poles: | 2 |
| Power Rating: | 19 W |
| Supply Voltage: | 220 260 V ac |
| Length: | 73.25mm |
| Rotation: | Clockwise |
| Depth: | 46.53mm |

