| Current Rating: | 8 mA |
|---|---|
| Maximum Output Torque: | 7 mNm |
| Output Speed: | 300 rpm @ 110 V |
| Brand: | Philips |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Series: | 9904 |
| Phase: | 2 |
| Number of Poles: | 24 |
| Power Rating: | 1.7 W |
| Dimensions: | 35 (Dia.) x 21 mm |
| Supply Voltage: | 110 240 V ac |
| Shaft Length: | 7.8mm |
| Length: | 21mm |
| Rotation: | Reversible |
Quick Details
Specifications
Consisting of two separate phases wound on 12 pole pairs, which when connected in either series or parallel will allow the motor to be run from 240Vac or 110Vac respectively. The motor is provided with two phasing capacitors which, depending on connections, will either forward or reverse the motor direction
Supply voltage tolerance ±10%. Input power at 240 V, 1.7 W, 110 V, 0.8 W. Working torque at 240 V, 7 mNm, 110 V, 4 mNm

