| Maximum Output Torque: | 37.5 mNm |
|---|---|
| Output Speed: | 250 rpm @ 240 V |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Series: | 820000 |
| Phase: | 2 |
| Number of Poles: | 24 |
| Power Rating: | 0.98 W |
| Dimensions: | 51.3 (Dia.) x 25.6 mm |
| Supply Voltage: | 230 240 V ac |
| Shaft Length: | 7.4mm |
| Length: | 25.6mm |
| Rotation: | Reversible |
Quick Details
Specifications
Speed of Synchronous motor = 60 x f (in Hz)/P,Where P = pairs of poles
Ideally suited for time driving in instrumentation, machine and process control
Chosen for the differing torque capabilities ranging from 12mNm up to 106mNm. Suitable for higher torque application than the dual voltage version
Designed for operation from a 220-240Vac. supply, but synchronous speed will be maintained to a much lower voltage, with a loss of working torque
Ideally suited for time driving in instrumentation, machine and process control
Chosen for the differing torque capabilities ranging from 12mNm up to 106mNm. Suitable for higher torque application than the dual voltage version
Designed for operation from a 220-240Vac. supply, but synchronous speed will be maintained to a much lower voltage, with a loss of working torque

