| Frequency Rating: | 50Hz |
|---|---|
| Standards Met: | RoHS Compliant |
| Width: | 127.5mm |
| Current Rating: | 310 mA |
| Maximum Output Torque: | 0.029 Nm |
| Output Speed: | 2850 rpm |
| Brand: | Mellor Electric |
| Shaft Diameter: | 6mm |
| AC Motor Type: | Shaded Pole |
| Series: | AC |
| Dimensions: | 61.2 x 127.5 x 87.5 mm |
| Power Rating: | 40 W |
| Supply Voltage: | 230 V |
| Shaft Length: | 24.75mm |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Length: | 61.2mm |
| Rotation: | Anti Clockwise |
| Depth: | 87.5mm |

