| Current Rating: | 18 mA |
|---|---|
| Maximum Output Torque: | 10 mNm |
| Output Speed: | 250 rpm @ 230 V |
| Brand: | McLennan Servo Supplies |
| Shaft Diameter: | 3mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Series: | 9904 |
| Phase: | 1 |
| Number of Poles: | 24 |
| Power Rating: | 1.8 W |
| Dimensions: | 51 (Dia.) x 23.9 mm |
| Supply Voltage: | 110 V ac |
| Shaft Length: | 12.7mm |
| Mounting Type: | Flange Mount |
| Length: | 23.9mm |
| Rotation: | Reversible |
Quick Details
Specifications
Specialist motor designed for belt driven record decks
Low speed - 250 rpm @ 50Hz
Special rotor for low vibration and low audible noise
Suitable for 110Vac, for 220Vac operation requires a 6.8KΩ resistor

