| Maximum Output Torque: | 2.5 mNm |
|---|---|
| Output Speed: | 600 rpm @ 240 V |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 1.96mm |
| AC Motor Type: | Synchronous |
| Series: | 820000 |
| Phase: | 1 |
| Number of Poles: | 10 |
| Power Rating: | 0.16 W |
| Dimensions: | 47.2 (Dia.) x 16.9 mm |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Shaft Length: | 6.6mm |
| Length: | 16.9mm |
| Rotation: | Clockwise |
Quick Details
Specifications
Direct, unidirectional ferrite synchronous motors, 0.16 W.
Feature a mechanical non-return system to maintain stable positioning.
These motors may be used in programmers, mixers, medical devices, advertising devices and recorders.
30 mm wire connection.

