| Frequency Rating: | 50Hz |
|---|---|
| Current Rating: | 6.3 A, 10.8 A, 11 A |
| Maximum Output Torque: | 35.8 Nm, 35.9 Nm |
| Output Speed: | 1460 rpm, 1462 rpm |
| Efficiency Class: | IE3 |
| Brand: | ABB |
| AC Motor Type: | Squirrel Cage Motor |
| Phase: | 3 |
| Number of Poles: | 4 |
| Power Rating: | 5.5 kW |
| Supply Voltage: | 400 V, 415 V, 690 V |
| Bearing Type: | Deep Groove |
| Mounting Type: | Flange Mount |

