| Enclosure Size: | 305 x 285 x 159mm |
|---|---|
| Enclosure Depth: | 159mm |
| Injection Time: | 0.5 → 25 s |
| Brand: | Crompton Controls |
| IP Rating: | IP55 |
| Enclosure Length: | 305mm |
| Phase: | 3 |
| Power Rating: | 7.5 kW |
| Supply Voltage: | 415 V ac |
| Starter Included: | Yes |
| Enclosure Width: | 285mm |
Quick Details
Specifications
To ensure compliance with the PUWER 98 regulations, machines such as woodworking equipment must be fitted with a suitable automatic braking device, which ensures the tool stops moving within 10 seconds
They must be fitted to new and current equipment
Fitting of a brake module is easy, with minimum of disruption to existing wiring when retro-fitting
3 phase
Adjustable dc injection time 0.5-25s
Integral DOL starter
IP55 protection rating

