| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 5kV |
| Brand: | Releco |
| Series: | C10 |
| Mounting Type: | Plug In |
| Coil Power: | 650mW |
| Coil Resistance: | 742 Ω |
| Terminal Type: | Quick Connect |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 35.4mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Switching Current: | 10A |
| Maximum Switching Power AC: | 2.5 kVA |
| Depth: | 12.5mm |

