| Width: | 20.4mm |
|---|---|
| Current Rating: | 110 mA |
| Maximum Output Torque: | 60 mNm |
| Gearhead Type: | Spur |
| Output Speed: | 60 rpm |
| Brand: | Trident Engineering |
| Shaft Diameter: | 3mm |
| Core Construction: | Iron Core |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Length: | 39.5mm |
Quick Details
Specifications
Used for applications such as card reader mechanisms, small drawer actuators, pan & tilt operation and general instrumentation
Spur gearhead
Maximum axial load of 2N
Maximum radial load 2.5N

