| Width: | 20 (Dia.)mm |
|---|---|
| Current Rating: | 80 mA |
| DC Motor Type: | Brushless |
| Maximum Output Torque: | 4.9 mNm |
| Output Speed: | 657 rpm |
| Brand: | Copal Electronics |
| Shaft Diameter: | 3mm |
| Series: | LC20G |
| Dimensions: | 20 (Dia.) x 62.4 mm |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Gear Ratio: | 1/10 |
| Shaft Angle: | Straight |
| Length: | 55.4mm |
| Depth: | 62.4mm |
Quick Details
Specifications
Copal Electronics LC20G-101 Series DC geared motors fitted with high torque and lower speed rotation.
Bi-directional application
Resin gears for quiet operation
Sleeve bearings
Metal casing
RoHS compliant
Bi-directional application
Resin gears for quiet operation
Sleeve bearings
Metal casing
RoHS compliant

