| Width: | 56mm |
|---|---|
| DC Motor Type: | Brushless |
| Maximum Output Torque: | 3.4 Nm |
| Gearhead Type: | Right Angle |
| Output Speed: | 65 rpm |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 10mm |
| Dimensions: | 183 x 56 x 82 mm |
| Power Rating: | 80 W |
| Supply Voltage: | 24 V dc |
| Length: | 183mm |
| Depth: | 82mm |
Quick Details
Specifications
Brushless 80 W motor reducers at constant 24 V dc power supply
Built-in electronics for drive applications with speed regulation.
The gearing outlet is perpendicular to the motor for compact applications.
Silent operation.
Possible to order these motor reducers with a 0 to 10 V instruction or PWM
These geared motors are recommended for use in applications where the operating time does not exceed 50 % of the total time.

