| Width: | 93mm |
|---|---|
| Current Rating: | 6.1 A @ 48 V, 7 A @ 12 V, 9.5 A @ 24 V |
| DC Motor Type: | Brushless |
| Maximum Output Torque: | 10 Nm |
| Gearhead Type: | Worm |
| Output Speed: | 1100 rpm @ 12 V, 3000 rpm @ 24 V, 4000 rpm @ 48 V |
| Brand: | Crouzet |
| Shaft Diameter: | 9.99mm |
| Series: | 801410 SMI21 |
| Dimensions: | 194 x 93 x 92.2 mm |
| Power Rating: | 66 W |
| Supply Voltage: | 9 to 56 V dc |
| Gear Ratio: | 30 |
| Length: | 194mm |
| Depth: | 92.2mm |
Quick Details
Specifications
Professional range of SMI21 series DC Brushless motors from Crouzet. They combine a superb power density, integrated electronics and numerous functions which are designed for speed, torque and positioning control. The DC brushless motors have great precision making them ideal for applications in industry, access control and energy sector. The electronic motors are easy to integrate and use and are highly reliable.

