| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 63mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Series: | HCR 150 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Coil Power: | 3.3W |
| Coil Resistance: | 141 Ω |
| Terminal Type: | Screw |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 71mm |
| Switching Current: | 300A |
| Depth: | 40mm |
Quick Details
Specifications
The High Current Relay 150 family from TE Connectivity are automotive relays. They come in a package which is heat, moisture and vibration resistant, with various contact arrangement options.
Features and Benefits:
High current automotive relay 150A
M6 screw terminal load connections
Heat, moisture and vibration resistant
Minimal contact resistance
Ambient temperature - 40 to +125°C
Dimensions: W84 x D40 x H45mm
Product Applications:
Typically used in applications such as engine control, electric pumps, car heating systems, preheating of air for diesel engines and battery disconnection.
Features and Benefits:
High current automotive relay 150A
M6 screw terminal load connections
Heat, moisture and vibration resistant
Minimal contact resistance
Ambient temperature - 40 to +125°C
Dimensions: W84 x D40 x H45mm
Product Applications:
Typically used in applications such as engine control, electric pumps, car heating systems, preheating of air for diesel engines and battery disconnection.

