| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 20.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 60 W |
| Brand: | TE Connectivity |
| Series: | D2n |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 3.872 kΩ |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 11mm |
| Switching Current: | 3A |
| Maximum Switching Power AC: | 125 VA |
| Depth: | 10mm |
Quick Details
Specifications
DPCO 3A relay
Fully sealed
Contact material AgNi
Minimum contact load ≥10mV
Max. switching voltage 250Vdc; 230Vac
Dimensions: H14.95xW10.1xD20.3 mm

