| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 14.5mm |
| Maximum Switching Power DC: | 60 W |
| Brand: | TE Connectivity |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 4.114 kΩ |
| Terminal Type: | Through Hole |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 9.8mm |
| Switching Current: | 5A |
| Maximum Switching Power AC: | 62.5 VA |
| Depth: | 7.2mm |
Quick Details
Specifications
From TE Connectivity, the P2 V23079 Series of standard telecom relays are high sensitivity, resulting in a low power consumption. Slimline and low profile, P2 V23079 Series signal relays are ideal for when space saving is a priority.
2 pole polarised telecom and signal relay
Bifurcated contacts, gold plated
Immersion cleanable, RTIII, IP67
V-0 flammability classification
Insulation resistance at 500Vdc >10?Ω
Surge capability meets Telcordia TR-NWT-001089 (2 / 10 μs) and IEC 60950 (10 / 700 μs), 2000V between open contacts and 2500V between coil and contacts
2 pole polarised telecom and signal relay
Bifurcated contacts, gold plated
Immersion cleanable, RTIII, IP67
V-0 flammability classification
Insulation resistance at 500Vdc >10?Ω
Surge capability meets Telcordia TR-NWT-001089 (2 / 10 μs) and IEC 60950 (10 / 700 μs), 2000V between open contacts and 2500V between coil and contacts

